Άγιος Ονούφριος
Η εικόνα του Αγίου Ονουφρίου είναι κατασκευασμένη από εμάς με εξαιρετικά υλικά, τα οποία συνάμα χαρίζουν υψηλή ανθεκτικότητα και περίφημη όψη. Με σμιλευμένα σκαλίσματα στα πλάγια και κρυστάλλινο γυαλιστερό βερνίκι, που ντύνει περίτεχνα την επιφάνεια της εικόνας.
Στα Μοναστηριακά Είδη θα βρείτε εργόχειρα από το Άγιον Όρος και εικόνες κατασκευασμένες πρωτίστως, με απόλυτη πίστη, σεβασμό και αφοσίωση στα Ιερά και Ορθόδοξα πρότυπα.
Για τηλεφωνικές αγορές ή επιπλέον πληροφορίες, απευθυνθείτε στο: 694 291 6767
Περιγραφή | |
Λίγα Λόγια για τον Άγιο: | Ο Άγιος Ονούφριος καταγόταν από την Περσία και από παιδί έδειχνε την επιθυμία να αφοσιωθεί ολοκληρωτικά στον Θεό. Αρχικά εντάχθηκε σε ένα κοινόβιο όπου έζησε εκεί για αρκετά χρόνια, και όταν ωρίμασε περισσότερο στην ηλικία θέλησε να πάει βαθύτερα στην έρημο, για περισσότερη πνευματική άσκηση και σωματική εγκράτεια. Στην έρημο συνάντησε την καλύβη του ερημίτη Ερμία, ο οποίος τον οδήγησε σε μια καλύβη κάτω από έναν πελώριο φοίνικα, δίπλα σε νερά μιας καθάριας πηγής. Σε αυτήν την καλύβη έζησε μέχρι το τέλος της ζωής του, και η φήμη του διαδόθηκε σε όλους τους ερημίτες που τον επισκέπτονταν για να λάβουν τις συμβουλές του και να πάρουν την ευχή του. Όταν κάποτε τον επισκέφθηκε ο Όσιος Πανφούτιος, ο Άγιος άφησε την τελευταία του πνοή, και τον έθαψε κάτω από τον πελώριο φοίνικα. Η μνήμη του τιμάται από την Ορθόδοξη Εκκλησία κάθε έτος στις 12 Ιουνίου. |