Άγιος Τριαντάφυλλος
Η εικόνα του Αγίου Τριαντάφυλλου από τη Ζαγορά, είναι δικής μας κατασκευής με υλικά υψηλής ποιότητας και αντοχής, τα οποία έχουν μεγάλη αντοχή στις μεταβολές του περιβάλλοντος και συνάμα προσδίδουν περίφημη όψη. Με σμιλευμένα σκαλίσματα στα πλάγια και κρυστάλλινο γυαλιστερό βερνίκι, που ντύνει περίτεχνα την επιφάνεια της εικόνας.
Στα Μοναστηριακά Είδη θα βρείτε εργόχειρα από το Άγιον Όρος και εικόνες κατασκευασμένες πρωτίστως, με απόλυτη πίστη, σεβασμό και αφοσίωση στα Ιερά και Ορθόδοξα πρότυπα.
Για τηλεφωνικές αγορές ή επιπλέον πληροφορίες, απευθυνθείτε στο: 694 291 6767
Περιγραφή | |
Λίγα Λόγια για τον Άγιο: | Ο Άγιος Τριαντάφυλλος γεννήθηκε στην Ζαγορά της Μαγνησίας το 1663 μ.Χ. Οι γονείς του ήταν θεοσεβείς και από νωρίς έμαθαν στο γιο τους να πιστεύει στον Θεό και να ζει σύμφωνα με το θέλημά Του. Σύντομα οι γονείς του πέθαναν και ο νεαρός Τριαντάφυλλος έμεινε ορφανός. Για να μπορέσει να επιβιώσει, έψαξε να βρει για δουλειά και ένας καπετάνιος τον πήρε για ναύτη στο πλοίο του. Έτσι από μικρός εργαζόταν ως ναύτης σε ένα από τα ζαγοριανά καράβια. Το καλοκαίρι του 1680 μ.Χ., έφτασε στην Κωνσταντινούπολη και εκεί προσπάθησαν να τον εξισλαμίσουν κάποιοι μουσουλμάνοι. Ο Τριαντάφυλλος όμως αρνήθηκε και έμεινε σταθερός και ακλόνητος στην πίστη του. Μαρτύρησε στις 8 Αυγούστου του 1680 μ.Χ. στον Ιππόδρομο της Κωνσταντινουπόλεως, σε ηλικία 18 ετών. Τρεις αιώνες αργότερα στη Ζαγορά, χτίστηκε ιερός ναός προς τιμήν του Αγίου νεομάρτυρα Τριαντάφυλλου. Τεμάχιο του ιερού Λειψάνου του Αγίου Τριαντάφυλλου υπάρχει τεθησαυρισμένο στην Ι. Μονή Αγίου Νικολάου, στο νησί Άνδρος, μαζί με την εικόνα του Αγίου. Ο Άγιος Τριαντάφυλλος εορτάζεται από την Ορθόδοξη Εκκλησία κάθε έτος στις 8 Αυγούστου. |