Αγία Παρασκευή η Μεγαλομάρτυς
Η εικόνα της Αγίας Παρασκευής είναι δικής μας κατασκευής με γνώμονα την ποιότητα, την λεπτομέρεια και τα Ορθόδοξο πρότυπα. Χρώματος μπορντό Βυζαντινών αποχρώσεων (όπως θεωρείται σωστό και στο Άγιον Όρος), με ομοιόμορφα σκαλίσματα στα πλάγια και γυαλιστερό βερνίκι υψηλής ποιότητας, μεγάλης αντοχής στις όποιες συνθήκες του περιβάλλοντος.
Για τηλεφωνικές παραγγελίες ή επιπλέον πληροφορίες, απευθυνθείτε στο: 694 291 6767
Περιγραφή | |
Λίγα Λόγια για τον Άγιο: | Η Αγία Παρασκευή θεωρείται προστάτιδα των ματιών. Η λαϊκή παράδοση θεωρεί ότι η Αγία θεραπεύει τις οφθαλμικές νόσους, γι’ αυτό και έχει ανακηρυχθεί από τους οπτικούς ως προστάτιδα Αγία του επαγγελματικού τους κλάδου. Η μνήμη της εορτάζεται από την Ορθόδοξη Εκκλησία στις 26 Ιουλίου. |