Παναγία η Μυρτιδιώτισσα
Η εικόνα της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας, είναι δικής μας κατασκευής με γνώμονα την ποιότητα, την λεπτομέρεια και τα Ορθόδοξο πρότυπα. Χρώματος μπορντό Βυζαντινών αποχρώσεων (όπως θεωρείται σωστό και στο Άγιον Όρος), με ομοιόμορφα σκαλίσματα στα πλάγια και γυαλιστερό βερνίκι υψηλής ποιότητας, μεγάλης αντοχής στις όποιες συνθήκες του περιβάλλοντος.
Για τηλεφωνικές παραγγελίες ή επιπλέον πληροφορίες, απευθυνθείτε στο: 694 291 6767
Περιγραφή | |
Λίγα Λόγια για τον Άγιο: | Η Σύναξη της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας, εορτάζεται από την Ορθόδοξη Εκκλησιά κάθε έτος στις 24 Σεπτεμβρίου. Η Παναγία η Μυρτιδιώτισσα θεωρείται Πολιούχος και προστατίτιδα των Κυθήρων και της Πύλου. Σύμφωνα με την Χριστιανική παράδοση η εικόνα πήρε την αντίστοιχη ονομασία, καθώς 40 ημέρες έπειτα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ένας βοσκός ύστερα από όραμα, βρήκε την εικόνα σε ένα μέρος γεμάτο με μυρτιές. |